Nissan Juke 2023 Instrukcja obsługi Nissana
3.3.1. Środki ostrożności dotyczące korzystania z pasów bezpieczeństwa
Przy prawidłowym wyregulowaniu i zapięciu pasów oraz zajmowaniu wyprostowanej pozycji, dotykając plecami oparcia, ryzyko odniesienia obrażeń podczas wypadku jest znacznie mniejsze. Firma NISSAN stanowczo zaleca zapinanie pasów przez kierowcę i wszystkich pasażerów przed każdą podróżą, niezależnie od tego czy miejsce które zajmują wyposażone jest w poduszkę powietrzną.
Podczas używania pasów bezpieczeństwa przestrzegaj następujących zasad. W przeciwnym wypadku ryzyko odniesienia obrażeń podczas kolizji oraz/lub ich poziom mogą wzrosnąć.
Każda osoba przebywająca w pojeździe powinna mieć zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa. Dzieci należy sadzać na tylnych siedzeniach i w przeznaczonych do tego celu fotelikach.
Pas bezpieczeństwa powinien ściśle przylegać do ciała i być odpowiednio wyregulowany. Niezastosowanie się do tego zalecenia może obniżyć skuteczność całego systemu bezpieczeństwa biernego oraz zwiększyć ryzyko i stopień obrażeń podczas wypadku. Nieprawidłowe ułożenie pasa może być przyczyną poważnych obrażeń ciała lub śmierci.
Pas bezpieczeństwa układaj zawsze na barku i w poprzek klatki piersiowej. Nigdy nie prowadź pasa za głową, pod ramieniem lub wzdłuż szyi. Pas bezpieczeństwa powinien układać się z dala od twarzy i szyi, ale też nie może zsuwać się z ramienia.
Odcinek biodrowy pasa zakładaj tak, by ściśle przylegał do ciała i był umieszczony jak najniżej WOKÓŁ BIODER, A NIE TALII. Zbyt wysoko zapięty biodrowy odcinek pasa może zwiększyć ryzyko odniesienia obrażeń wewnętrznych podczas wypadku.
Pasy bezpieczeństwa opierają się o wystające części ciała i powinny przebiegać jak najniżej w poprzek miednicy, klatki piersiowej i barku. Nie wolno zakładać odcinka biodrowego pasa na brzuch.
Nie należy przeprowadzać żadnych modyfikacji, uniemożliwiających zwijaczowi zniwelowanie luzu na pasie bezpieczeństwa, lub też uniemożliwiających pasowi naciągnięcie się w celu zniwelowania luzu.
Aby pasy bezpieczeństwa mogły dobrze spełniać swoje zadanie, muszą być naciągnięte najmocniej jak to możliwe, jednocześnie nie krępując użytkownika. Luźny pas bezpieczeństwa zapewnia pasażerowi znacznie mniejszą ochronę.
Upewnij się, że klamra pasa jest dobrze wpięta w odpowiedni zamek.
Nigdy nie zakładaj pasa odwrotną stroną lub gdy jest on skręcony. Może to obniżyć jego skuteczność.
Nie zezwalaj na korzystanie z jednego pasa bezpieczeństwa więcej niż jednej osobie.
Nigdy nie przewoź w pojeździe większej ilości osób, niż liczba zamontowanych w nim pasów bezpieczeństwa.
Pojedynczy pas bezpieczeństwa może być używany równocześnie wyłącznie przez jedną osobę; zakładanie pasa na dziecko, podróżujące na kolanach pasażera jest niebezpieczne.
Jeśli lampka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa świeci się przy włączniku zapłonu w pozycji ON i zamkniętych wszystkich drzwiach, a wszystkie pasy bezpieczeństwa są zapięte, może to świadczyć o usterce w systemie. Oddaj pojazd do kontroli u dealera firmy NISSAN lub w profesjonalnej stacji obsługi.
Nie należy wprowadzać zmian w systemie pasów bezpieczeństwa. Przykładowo, nie wolno modyfikować pasa bezpieczeństwa, uzupełniać materiału lub instalować urządzenia, które mogłyby zmienić tor prowadzenia lub napięcie pasa. Może to mieć negatywny wpływ na działanie systemu pasów bezpieczeństwa. Próby modyfikacji systemu pasów bezpieczeństwa mogą spowodować poważne obrażenia ciała.
Po uruchomieniu napinacza nie może on być używany i należy go wymienić razem ze zwijaczem. Skontaktuj się z przedstawicielem firmy NISSAN lub profesjonalną stacją naprawczą.
Demontaż i instalacja elementów systemu pasów bezpieczeństwa z napinaczami powinny być przeprowadzane przez przedstawiciela firmy NISSAN lub profesjonalną stację obsługi.
Po każdej kolizji należy przeprowadzić kontrolę wszystkich zespołów pasów bezpieczeństwa, włącznie ze zwijaczami taśmy i klamrami, u przedstawiciela firmy NISSAN lub w profesjonalnej stacji obsługi. Firma NISSAN zaleca wymianę wszystkich zespołów pasów bezpieczeństwa, będących w użyciu podczas kolizji, chyba że kolizja była drobna, nie są widoczne żadne oznaki uszkodzenia a pasy działają poprawnie. Pasy bezpieczeństwa nie będące w użyciu podczas kolizji także należy poddać kontroli i wymianie, jeśli zauważone zostanie ich uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie.
Po wypadku należy skontrolować foteliki dla dzieci i zapięcia, w jakie są wyposażone. Stosuj się do instrukcji i zaleceń producenta dotyczących wymiany fotelika. Fotelik należy wymienić, jeśli jest uszkodzony.
Po silnej kolizji konieczna jest wymiana całego zespołu pasa bezpieczeństwa, nawet jeśli nie ma na nim widocznych uszkodzeń.
Należy zachować ostrożność, aby uniknąć zanieczyszczenia tkaniny pasa środkami do polerowania, olejami i innymi chemikaliami, zwłaszcza elektrolitem z akumulatora. Pasy można bezpiecznie czyścić za pomocą delikatnego mydła i wody. Jeśli tkanina pasa stanie się wystrzępiona, zabrudzona lub uszkodzona, należy go wymienić.