Nissan Juke Hybrid 2023 Instrukcja obsługi Nissana
8.23.1. Środki ostrożności dotyczące obsługi
Pojazd przeznaczony jest głównie do przewożenia osób i bagażu.
Pamiętaj, że holowanie przyczepy spowoduje dodatkowe obciążenie silnika, układu napędowego, kierowniczego, hamulcowego i innych elementów pojazdu. Holowanie przyczepy wzmocni także wpływ innych elementów, takich jak kołysanie pojazdu wywołane bocznym wiatrem, nierówną nawierzchnią drogi czy przejeżdżającymi ciężarówkami. Dostosuj prędkość i styl prowadzenia pojazdu do panujących warunków. Przed rozpoczęciem holowania przyczepy, skontaktuj się z przedstawicielem firmy NISSAN lub profesjonalną stacją obsługi w celu uzyskania informacji na temat wyposażenia, służącego do holowania oraz sposobu jego poprawnego użycia.
Unikaj holowania przyczepy podczas okresu docierania silnika.
W pojeździe i przyczepie stosuj odpowiednie zaczepy (zaczep przyczepy, łańcuch zabezpieczający, bagażnik dachowy itp.). Zaczepy te dostępne są u przedstawicieli firmy NISSAN oraz w profesjonalnych stacjach obsługi. Tam też uzyskasz więcej informacji na temat holowania przyczepy.
Zaleca się skontaktowanie się z przedstawicielem firmy NISSAN lub profesjonalną stacją obsługi, jeśli planujesz holowanie przyczepy podjeżdżając pod długie, strome wzniesienia.
Nigdy nie dopuszczaj do sytuacji, w której ciężar całkowity przyczepy (masa przyczepy plus masa ładunku) przekracza maksymalny ciężar ustalony dla zaczepu.
Więcej informacji na ten temat uzyskasz u przedstawiciela NISSAN lub w profesjonalnej stacji naprawczej.
Przyczepę należy załadować w taki sposób, żeby najcięższe ładunki umieszczone były nad osią, najniżej jak to możliwe. Niewłaściwe rozłożenie ładunku może przyczynić się w dużym stopniu do obniżenia stabilności przyczepy i pojazdu holującego.
Nie przekraczaj maksymalnej nośności zaczepu przyczepy.
Przed rozpoczęciem jazdy upewnij się, że oświetlenie przyczepy działa prawidłowo.
Unikaj gwałtownego ruszania, przyspieszania i hamowania.
Unikaj gwałtownych zakrętów i zmian pasa ruchu.
Prowadź pojazd z ograniczoną prędkością.
Podczas parkowania zawsze blokuj koła zarówno pojazdu jak i przyczepy. Zaciągnij hamulec ręczny przyczepy (jeśli na wyposażeniu). Nie zaleca się parkowania na stromych pochyłościach.
Jeśli nie można uniknąć parkowania na stromej pochyłości, zaleca się pozostawienie pojazdu na biegu lub przesunięcie dźwigni skrzyni biegów do pozycji P (parkowanie) i skręcenie kół do krawężnika (w połączeniu z innymi opisanymi środkami bezpieczeństwa). Przed zaparkowaniem na stromej pochyłości, weź pod uwagę jej kąt pochylenia (podawane wartości ciężaru holowania przewidziane są dla pochyłości o kącie nachylenia do 12%).
Przestrzegaj zaleceń zawartych w instrukcji dostarczonej przez producenta przyczepy.
Przeprowadzaj czynności konserwacyjne pojazdu częściej, niż zalecono w dostarczone osobno Książeczce gwarancyjnej.
Podczas holowania przyczepy pojazd zużywa więcej paliwa, z powodu zwiększonego oporu i zapotrzebowania na moc.
Podczas holowania przyczepy przestrzegaj ograniczeń prędkości holowania:
Prędkość: poniżej 100 km/h (62 MPH)
Podczas holowania przyczepy regularnie sprawdzaj, czy nie zostaje wyświetlony komunikat ostrzegawczy „Wysoka temperatura płynu chłodzącego”, aby nie dopuścić do przegrzania silnika.