Nissan X-Trail 2023 Instrukcja obsługi Nissana
6.9.2.2. Obsługa radia
System audio działa, gdy włącznik zapłonu jest umieszczony w pozycji ON lub ACC.
Zmiana zakresu częstotliwości i kroku strojenia
Aby zmienić zakres częstotliwości i krok strojenia radioodbiornika, wykonaj poniższe czynności.
Włącz system audio.
Naciśnij przycisk <RADIO>, aby wybrać tryb AM lub FM.
Naciśnij przycisk <SETTING> i przytrzymaj go przez ponad 3 sekundy.
Po upływie 3 sekund, trzymając przycisk <SETTING> wciśnięty obróć pokrętło OK/MENU w lewo, do momentu usłyszenia 3 kliknięć, w prawo do momentu usłyszenia 3 kliknięć, a następnie ponownie w lewo do momentu usłyszenia 3 kliknięć.
Obróć pokrętło OK/MENU, aż zostanie podświetlona opcja [Region], a następnie naciśnij pokrętło OK/MENU.
Wybierz odpowiedni obszar i naciśnij pokrętło OK/MENU.
Aby wprowadzić ustawienie, wyłącz system audio i ustaw przełącznik zapłonu w pozycji OFF. Następnie po otwarciu i zamknięciu drzwi kierowcy i przy zamkniętych drzwiach, odczekaj ponad 2 minuty. Następnie otwórz i zamknij drzwi, a następnie ustaw przełącznik zapłonu w pozycji „ON”.
Jeśli nie można zmienić zakresu częstotliwości i kroku strojenia, zalecane jest skontaktowanie się z przedstawicielem firmy NISSAN lub profesjonalną stacją obsługi.
Przycisk <RADIO>
Jeśli przycisk <RADIO> zostanie naciśnięty przy włączonym odtwarzaniu z innego źródła dźwięku, źródło to zostanie wyłączone i włączy się radio.
Aby zmienić zakres fal radiowych, naciśnij przycisk <RADIO> aż do momentu pojawienia się żądanego pasma.
Modele z radiem DAB:
FM 1 → FM 2 → DAB1 → DAB2 → AM → FM 1
Modele bez radia DAB:
FM 1 → FM 2 → AM → FM 1
Naciśnięcie i przytrzymanie przycisku RADIO pozwala zaktualizować listy stacji.
Przycisk Seek/Track
Krótko naciśnij przycisk Seek/Track, aby ręcznie zmienić częstotliwość.
W celu automatycznego dostrojenia częstotliwości odbieranej stacji naciśnij i przytrzymaj przycisk Seek/Track. Kiedy system wykryje stację radiową, automatycznie się na niej zatrzyma.
Tryb FM:
Naciśnięcie przycisku Seek/Track powoduje rozpoczęcie wyszukiwania stacji. Krótkie naciśnięcie przycisku powoduje zwiększenie lub zmniejszenie częstotliwości o jeden stopień skali. Przytrzymanie przycisku aktywuje tryb wyszukiwania. System rozpocznie przeszukiwanie, od najniższej do najwyższej, lub od najwyższej do najniższej częstotliwości. Wyszukiwanie zostanie przerwane przy każdej znalezionej stacji. Podczas szukania stacji dźwięk zostanie wyciszony. Jeśli po przeszukaniu całego zakresu częstotliwości, system nie odnajdzie żadnej stacji, powróci do częstotliwości początkowej.
Tryb DAB:
Naciśnij przycisk Seek/Track, aby wybrać następną lub poprzednią stację. Dłuższe przytrzymanie spowoduje wyszukiwanie wg multipleksów.
Przyciski pamięci radia 1 2 3 4 5 6
Podczas odbioru sygnału radiowego wciśnięcie przycisku pamięci radia na krócej niż 2 sekundy skutkuje włączeniem odbioru przypisanej do niego stacji radiowej.
Modele z radiem DAB
W pamięci systemu audio można zapisać maksymalnie 12 stacji FM (po 6 w FM 1 i FM 2), 6 stacji AM oraz 12 stacji DAB (po 6 w DAB 1 i DAB 2).
Modele bez radia DAB
System audio może zapisać maksymalnie 12 częstotliwości stacji radiowych FM (po 6 dla pasm FM 1 i FM 2) i 6 częstotliwości dla pasma AM.
Aby zapisać częstotliwość ręcznie:
Dostrój radio do częstotliwości wybranej stacji.
Naciśnij i przytrzymaj jeden z przycisków pamięci radia 1 – 6, aż do usłyszenia sygnału dźwiękowego.
Pojawi się numer pamięci stacji, potwierdzając zapisanie danych w pamięci.
Wykonaj czynności 1 do 3 dla wszystkich pozostałych przycisków pamięci.
Działanie systemu RDS (Radio Data System) (jeśli na wyposażeniu)
RDS jest systemem, za pośrednictwem którego stacje FM przesyłają zakodowane informacje cyfrowe równolegle z normalnym sygnałem radiowym FM. System ten umożliwia odbiór informacji takich jak nazwa stacji, informacje drogowe czy wiadomości.
System radiofonii cyfrowej (jeśli na wyposażeniu)
DAB (system radiofonii cyfrowej) to standard radiowej transmisji cyfrowej.
Kierowca może wybierać spośród różnego rodzaju informacji (podróż, ostrzeżenia, aktualności, pogoda, sport itp.), które będą emitowane.
W rzadkich wypadkach, na obszarach o słabym zasięgu sygnału DAB, nazwa stacji na liście DAB oraz główny ekran DAB mogą być zniekształcone. W takiej sytuacji słuchanie stacji radiowej może nadal być możliwe (nie zawsze) z pogorszoną jakością dźwięku.
Obsługa w trybie DAB jest podobna do trybu FM, jednakże może się nieznacznie różnić.
W niektórych krajach lub rejonach część tych usług może być niedostępna.
Tryb częstotliwości alternatywnej (AF):
Tryb AF dostępny jest w trybie FM (radio).
Tryb AF jest dostępny w trybie FM (radio) i będzie nadal działać w tle, nawet jeśli zostanie wybrane inne źródło dźwięku.
Funkcja AF porównuje siłę sygnału poszczególnych stacji i wybiera te, których odbiór jest najlepszy.
Funkcja Programme Service (PS) (wyświetlanie nazwy stacji)
FM:
Po ustawieniu stacji nadającej informacje RDS, przy pomocy ręcznego strojenia lub wyszukiwania, system odbierze dane RDS i wyświetlona zostanie nazwa stacji.
DAB:
Po ustawieniu stacji za pomocą ręcznego strojenia lub wyszukiwania system odbierze dane i wyświetlona zostanie nazwa stacji.
TA (Informacje drogowe)
Funkcja ta działa w trybie FM/DAB (radio). Funkcja ta będzie nadal działała w tle po wybraniu źródła dźwięku.
Funkcja automatycznego odsłuchiwania komunikatów drogowych:
Po otrzymaniu komunikatu drogowego radioodbiornik dostraja się do nadającej go stacji, a na wyświetlaczu pojawia się jej nazwa oraz informacja o komunikacie. Po zakończeniu nadawania informacji drogowych, system powróci do poprzedniego odtwarzania.
Jeśli w czasie odtwarzania komunikatu drogowego zostanie wciśnięty przycisk Wstecz, tryb automatycznego przełączania na informacje drogowe zostanie wyłączony. Funkcja TA przełączy się w stan gotowości, a system powróci do poprzedniego odtwarzania.