Nissan X-Trail 2023 Instrukcja obsługi Nissana
3.5.3. System pasów bezpieczeństwa z napinaczami
Po aktywacji napinacza, zespół pasa bezpieczeństwa nie nadaje się do ponownego użytku. Pas i napinacz muszą zostać wymienione wraz ze zwijaczem jako całość.
Jeśli pojazd brał udział w kolizji, w wyniku której napinacze nie zostały aktywowane, należy zlecić ich kontrolę i, w razie potrzeby, wymianę przedstawicielowi firmy NISSAN lub profesjonalnej stacji obsługi.
Nie należy przeprowadzać we własnym zakresie żadnych modyfikacji jakichkolwiek elementów lub okablowania systemu pasów bezpieczeństwa z napinaczami. Ma to na celu zapobieżenie przypadkowej aktywacji napinacza lub jego uszkodzenia.
Wszelkie czynności związane z systemem pasów bezpieczeństwa z napinaczami powinny być wykonywane przez przedstawiciela firmy NISSAN lub profesjonalną stację obsługi. Wiązka przewodów systemu SRS nie może być odłączana ani w żaden sposób modyfikowana. Nie wolno wykonywać żadnych pomiarów w systemie pasów bezpieczeństwa z napinaczami przy użyciu nieautoryzowanych elektronicznych urządzeń kontrolnych i mierniczych.
Jeśli zachodzi konieczność utylizacji napinacza lub złomowania pojazdu, skontaktuj się z przedstawicielem firmy NISSAN lub profesjonalną stacją obsługi. Prawidłowe procedury demontażu i utylizacji napinacza opisane są w odpowiedniej instrukcji serwisowej pojazdu NISSAN. Wyrzucenie/zezłomowanie niezgodne z procedurami może prowadzić do uszkodzeń ciała.
System pasów bezpieczeństwa z napinaczami może zostać uruchomiony wraz z systemem poduszek powietrznych podczas niektórych typów kolizji.
Rolą systemu jest napięcie pasa bezpieczeństwa, podczas określonego typu kolizji, poprzez podtrzymanie pasażera w fotelu dzięki zwijaczowi pasa.
Napinacz znajduje się w zwijaczu i miejscu mocowania pasów foteli przednich i siedzeń zewnętrznych drugiego rzędu. Korzystanie z takich pasów odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku zwykłych pasów bezpieczeństwa.
W chwili uruchomienia się systemu pasów z napinaczami, może rozlec się głośny huk i pojawić się dym. Dym ten nie jest szkodliwy i nie stanowi oznaki pożaru. Mimo to nie należy go wdychać, ponieważ może on powodować podrażnienia i krztuszenie się. Osobom z dolegliwościami związanymi z oddychaniem, należy bezzwłocznie zapewnić dopływ świeżego powietrza.